Spotkanie ze Stowarzyszeniem Kupców Ziemi Milickiej


Większa część wtorkowego spotkania burmistrza Pawła Wybierały ze Stowarzyszeniem Kupców Ziemi Milickiej upłynęła na dyskusjach dotyczących milickiego targowiska. Omawiano również kwestię porozumienia zawartego między stowarzyszeniem a włodarzem gminy.

Spotkanie w restauracji Parkowa rozpoczęło się kilka minut po godzinie 18.00j. Wszystkich zebranych powitał zarząd stowarzyszenia na czele z prezes Zenobią Rybką, która wyjaśniła, że spotkanie to miało się odbyć w czwartek 30 czerwca, lecz ze względu na Sesję Rady Miejskiej zostało przeniesione na wtorek 5 lipca.

Burmistrz Paweł Wybierała, posiłkując się treścią porozumienia, odpowiadał na pytania i wątpliwości milickich kupców. Wyjaśniał też, że dzięki współpracy ze stowarzyszeniem propagowana będzie idea konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy. Tłumaczył też, że korzyści wynikające z współpracy będą obopólne. – Przy waszej pomocy będę mógł informować mieszkańców o bieżących wydarzeniach gminy, natomiast państwa działalność promowana będzie chociażby na stronie internetowej gminy czy w folderach promocyjnych – mówił.

Kupcy poruszyli również kwestię spotkań z włodarzem oraz ich częstotliwości. – Po raz pierwszy widzimy, że burmistrz chce coś dla nas, kupców, zrobić – mówił Paweł Barański. Wspierała go prezes Zenobia Rybka, która zaproponowała cokwartalny cykl spotkań z ogółem stowarzyszenia, przy częstszych spotkaniach z jego przedstawicielami. Ostatecznie zadecydowano, że pierwsze z kwartalnych spotkań z członkami stowarzyszenia odbędzie się we wrześniu.

 

IMG 4037

Problem z targowiskiem

Kolejnym dyskutowanym tematem była kwestia funkcjonowania milickiego targowiska. – Panie Burmistrzu, musimy porozmawiać o konkretach – dlaczego tak źle dzieje się naszym kupcom – zaczął prezes GS-u Edward Milian, po czym przytoczył przykład własnego przedsiębiorstwa – Tak złej rentowności nie było u nas od lat. Co na to wpływa? Supermarkety i nasze targowisko – odpowiedział prezes dodając, że niemożliwością jest dalsze funkcjonowanie targu w obecnej formie.

Burmistrz Wybierała odparł, że nasz milicki targ jest ewenementem w okolicy. – Rozumiem wasze wątpliwości dotyczące funkcjonowania targowiska. Szczególnie te, kiedy okazuje się, że gros z handlujących nie pochodzi z naszego powiatu – dodał burmistrz, którego w dyskusji uzupełnił Jerzy Hrycak. – Targowiska w okolicy (Trzebnica, Krotoszyn, Ostrów Wielkopolski) funkcjonują w dni targowe, tj. wtorki i piątki. Gdybym chciał się u nich rozstawić z warzywami, musiałbym zapłacić więcej, jako osoba z zewnątrz. Dlaczego takiego systemu nie ma u nas? – dopytywał właściciel sklepu. Paweł Wybierała poinformował zebranych, że temat targowiska był jednym z pierwszych, które do rozwiązania otrzymał nowy dyrektor ZUK-u Mariusz Dąbrowski. – W tej chwili część ze stoisk jest od gminy dzierżawionych w kwocie 18 zł za 1 mkw. Uporządkujemy teren handlu, przyjmiemy nowe zasady i rozpoczniemy na nowo działalność targu – wyjaśniał burmistrz, po czym dodał, że rozważane jest wprowadzanie w tygodniu 2–3 dni targowych.

Jak zagospodarować Stare Miasto?

Dalsza część spotkania upłynęła kupcom na dyskusjach związanych z koncepcją zagospodarowania Starego Miasta w Miliczu. Kupców interesowała m.in. możliwość pozyskania środków unijnych na rewitalizację budynków. Burmistrz Wybierała stwierdził, że w budżecie na lata 2007-2013 takie środki były, więc podobnie powinno być i w kolejnym budżecie. Kupcy zostali także poinformowani o pomyśle na zagospodarowanie terenu po byłym skansenie, budowie dwukierunkowej obwodnicy rynku wiodącej z ul. Wojska Polskiego przez ul. Działkową, dalej wzdłuż wału przeciwpowodziowego aż do ul. Mostowej oraz o koncepcji zagospodarowania placu Korfantego.

Dwugodzinne spotkanie zakończyło się zgodnym stwierdzeniem, że spotkania między kupcami a burmistrzem są istotne dla lokalnej społeczności, oraz zapowiedzią kolejnej – wrześniowej – dyskusji, która poświęcona będzie m.in. kwestii targowiska. 


Centrum Informacji Turystycznej
w Miliczu


pl. Ks. E. Waresiaka 7, Milicz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 71 38 30 035